Czy w Tatrach można rozbić namiot? Czy można biwakować?

Wspaniała sceneria Tatr przyciąga wielu turystów, którzy pragną zasmakować uroków górskiego środowiska i spędzić noc wśród malowniczych krajobrazów. Wielu turystów jadących w Tatry zarówno w Polsce jak i na Słowacji zastanawia się czy w Tatrach można spać. Czy można biwakować w Tatrach? Czy w Tatrach można rozbić namiot? Czy wolno nocować w Tatrach?

Czy wolno biwakować w Tatrach? Nie wolno. Po polskiej stronie Tatr, dla zwykłych turystów, biwakowanie oraz rozbijanie namiotów jest surowo zabronione. Nie wolno spać na obszarze zarządzanym przez Tatrzański Park Narodowy. Z zakazu wyłączeni są tylko taternicy.

Osoby planujące nocleg w Tatrach po polskiej stronie mogą zdecydować się na spanie w górach tylko w specjalnie do tego przygotowanych miejscach czyli w schroniskach. Poza nimi nie można nocować.

Warto podkreślić, że w Tatrach polskich nie jest dozwolone ani rozbijanie namiotów, ani spanie na karimacie czy w śpiworze. Złamanie zakazu zagrożone jest karami.

Turyści marzący o dzikim noclegu pod namiotem w Tatrach mają taką możliwość po słowackiej stronie Tatr. W Tatrach na słowacji jedynym miejscem, gdzie biwakowanie jest dozwolone, jest Polana pod Wysoką. Znajduje się tam specjalne obozowisko, które umożliwia nocleg pod namiotem. Obozowisko jest dostępne dla turystów, którzy chcą spędzić noc w bliskości z przyrodą, ale oczywiście zachowując odpowiednie zasady i dbając o czystość i bezpieczeństwo.

Warto pamiętać, że każda decyzja dotycząca noclegu w górach powinna uwzględniać zarówno przepisy prawne jak i przede wszystkim zdrowy rozsądek. Góry to nie piaskownica i z górami nie ma żartów.

Podsumowanie: czy w Tatrach można spać i nocować lub biwakować? Nie, poza schroniskami znajdującymi się w Tatrach jest to kategorycznie zabronione. Po słowackiej stronie też jest zabronione poza Polaną pod Wysoką w Dolinie Białej Wody.

Polecamy również: