Czy w Tatrach są świstaki? Czy w Polsce są świstaki?

Wysokie góry wielu osobom kojarzą się ze świstakami. Wielu turystów jadących w Tatry i do Zakopanego zastanawia się czy w Tatrach są świstaki. Czy są świstaki w Tatrach? Czy w Polsce żyją świstaki? Ile jest świstaków? Sprawdźmy to!

Czy w Tatrach żyją świstaki? Czy są świstaki w Polsce? Odpowiedź brzmi tak. W Polsce, świstaki występują wyłącznie w Tatrach. W Tatrach żyje endemiczny gatunek świstaka nazywany świstakiem tatrzańskim. Populacja jest jednak bardzo mała, szacuje się, że w Polsce żyje jedynie około 150-200 osobników. Po słowackiej stronie Tatr świstaków tatrzański jest nieco więcej – szacuje się że około 800 osobników.

Świstak tatrzański to zwierzę objęte ścisłą ochroną w Polsce i na Słowacji. Jest on symbolem Tatr i ważnym elementem ekosystemu tych gór. Ma charakterystyczne wygląd. Jedną z cech wyróżniających świstaka tatrzańskiego jest budowa czaszki. Mają one węższe czaszki w porównaniu do świstaków alpejskich jednocześnie ich kość nosowa jest dłuższa i szersza. Dzięki tym cechom, można odróżnić świstaka tatrzańskiego od innych gatunków świstaków.

Świstaki tatrzańskie są zwierzętami terytorialnymi i prowadzą głównie dzienny tryb życia. Budują swoje nory w ziemi, często w stromych zboczach gór. Są roślinożercami, żywiącymi się głównie trawą, ziołami i korzeniami. Świstaki w Tatrach żyją na wysokościach od 1500 do 2300 metrów nad poziomem morza.

Podsumowanie: czy w Polsce są świstaki? Czy w Tatrach żyją świstaki? Tak, w Tatrach zarówno po polskiej jak i po słowackiej stronie można spotkać świstaki. Zwierząt tych jest niestety bardzo mało i są objęte ścisłą ochroną.

Polecamy również: