Czy w Zakopanem jest Rynek? Gdzie jest centrum Zakopanego?

Zakopane jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych w Polsce. Wiele osób planujących podróż do Zakopanego zastanawia się czy w Zakopanem jest rynek. Czy w Zakopanem jest rynek? Gdzie jest centrum Zakopanego? Czy w centrum Zakopanego jest rynek?

Rynek kojarzy nam się z centrum najróżniejszych miejscowości. Słynne rynki można spotkać w miastach takich jak Kraków, Lwów czy Wrocław i Warszawa. Czy w Zakopanem też jest rynek? Posiadanie rynku to cecha charakterystyczna między innymi dla miast lokowanych na prawie magdeburskim czyli miast dość starych. Zakopane jest miastem zaledwie od 1933 roku i rynku z ratuszem położonym w jego centralnej częci tu nie znajdziemy.

Czy w Zakopanem jest Rynek? Nie, Zakopane nie dysponuje rynkiem takim jaki znamy ze Lwowa czy Krakowa. W Zakopanem część funkcji znanych z rynków polskich miast przejmuje główna handlowa ulica Krupówki. W Zakopanem jest jednak jeden dość duży plac położony w centrum.

Część funkcji Rynku w Zakopanem przejmuje Plac Niepodległości znajdujący się u zbiegu ul. Stanisława Staszica, Władysława Orkana oraz gen. Andrzeja Galicy.

Plac Niepodległości w Zakopanem był centrum Zakopanego do lat 30. ubiegłego wieku, a jego historia sięga XIX wieku. Przez wiele lat na pl. Niepodległości w Zakopanem funkcjonował parking, ale w 2013 roku parking ten zlikwidowano.

Podsumowanie: czy w Zakopanem jest Rynek? Nie, Zakopane nie dysponuje rynkiem jaki znamy na przykład z Krakowa. Funkcje centrum miejscowości pełni tu ul. Krupówki oraz plac Niepodległości, który do 1939 roku był Rynkiem Zakopiańskim.

Polecamy również: