Kiedy są oscypki? Prawdzie oscypki kiedy 2023 2024

Kiedy są oryginalne oscypki? Kiedy zaczyna się sezon na oscypki? Kiedy nie kupować oscypka? Te pytania zadaje sobie wiele osób wybierających się do Zakopanego i na Podhale. Sprawdźmy więc kiedy wytwarzany jest oryginalny oscypek, a kiedy sprzedawcy siłą rzeczy nie mogą dysponować oryginalnym serem. Kiedy są oscypki? Od kiedy jest sezon na oscypek? Do kiedy jest sezon na oscypek? Czy jeszcze są oscypki? Czy już są? Sprawdźmy to!

Oscypek to twardy wędzony ser przygotowany z mleka owczego i wyłącznie z mleka owczego. Oscypek jest produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne i może być wytwarzany wyłącznie w kilku gminach województwa śląskiego, w powiecie nowotarskim, powiecie tatrzańskim, kilku gminach powiatu suskiego, kilku gminach powiatu limanowskiego oraz w kilku gminach powiatu nowosądeckiego.

Oryginalny oscypek produkowany jest z mleka owczego z maksymalną domieszką mleka krów rasy czerwonej wynoszącą 40%. Dodatkowo warto pamiętać, że prawdziwy oscypek wytwarzany jest tylko w miesiącach od maja do września. Oscypki z ostatniego miesiąca wyrobu są sprzedawane wyłącznie do października.

Warto więc podkreślić: kiedy są oscypki? Kiedy jest prawdziwy oscypek? Prawdziwy ser wytwarzany jest od maja do września i pozostaje w sprzedaży do października. Jeśli zimą jedziemy do Zakopanego czy do jakiejkolwiek innej miejscowości to nikt nie jest w stanie sprzedać nam oryginalnego chronionego prawem sera oscypek ponieważ wówczas go nie ma.

Warto o tym pamiętać. Wszelkie „sery góralskie”, „klasyczne”, „tradycyjne”, „bacusie”, „scypki”, „sery zakopiańskie”, „maślane”, „gazdowskie” czy „białe” nie są nigdy oryginalnym oscypkiem. Nazwa oscypek jest nazwą zastrzeżoną i można tak nazywać tylko oryginalny ser. Pod tymi nazwami sprzedawane są po prostu gołki, a nie oscypki.

Prawdziwy, zastrzeżony oscypek, waży od 60 do 80 dekagramów i mierzy od 17 do 23 centymetrów.

Podsumowanie: kiedy jest oscypek? Oscypek powstaje wyłącznie w okresie od maja do września i pozostaje w sprzedaży do października. Poza tym okresem oscypka nie ma.

Polecamy również: