Kiedy widać Tatry z Krakowa? Czy widać Tatry z Krakowa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy z Krakowa widać Tatry. Czy możliwym jest ujrzenie widoku Tatr z Krakowa? Kiedy z Krakowa widać Tatry? Dlaczego z Krakowa widoczne są Tatry? Sprawdźmy odpowiedzi na to pytanie!

Czy z Krakowa widać Tatry? Należy od razu podkreślić, że tak, z Krakowa można dojrzeć panoramę Tatr. Oczywiście, taki widok nie ukazuje się codziennie, lecz w sprzyjających warunkach pogodowych. W dniach pogodnych, bezchmurnych i pozbawionych smogu obserwacja Tatr z Krakowa nie jest zjawiskiem rzadkim lub niemożliwym.

Tatr można dostrzec z wielu punktów w Krakowie, jak na przykład z Kopca Kościuszki, ale nie tylko. Obraz gór jest możliwy do uchwycenia również z innych punktów widokowych, takich jak wieża kościoła Mariackiego czy wieża ratuszowa w Krakowie. Dla tych, którzy nie pragną wspinaczki po schodach, możliwe jest obserwowanie Tatr z północnych rejonów Krakowa, znajdujących się na wzniesieniach.

Krajobraz Tatr ukaże się widzom również z punktów widokowych, do których można dotrzeć samochodem, jak na przykład parking przy stacji BP przy wjeździe od strony Olkusza w Modlnicy. Ponadto, Tatr można dostrzec także z obszarów Witkowic czy Zakrzówka, okolic osiedla Oświecenia oraz z centrum handlowego Serenada.

Z okien wyższych kondygnacji budynków mieszkalnych w Krakowie oraz z punktu obserwacyjnego w wieżowcu Unity Tower także można cieszyć się panoramą Tatr. W Krakowie istnieje wiele innych lokalizacji z których można zobaczyć Tatry, które można by wymienić w nieskończoność. Zazwyczaj latem częściej można podziwiać Tatry z Krakowa, niż jesienią, zimą czy wiosną, przede wszystkim z uwagi na rozbudowany smog, jaki tworzy się w okolicach Krakowa w okresie chłodnych dni.

Dlaczego widać Tatry z Krakowa oddalonego od góry o blisko 90 kilometrów? Możliwość zobaczenia Tatr z Krakowa jest wynikiem zjawiska atmosferycznego zwanego inwersją temperatury. Warto wspomnieć, że przy dogodnej pogodzie z tatrzańskich szczytów można również podziwiać panoramę samego Krakowa.

Polecamy również: