Krzyż na Giewoncie co oznacza. Jakie wymiary? Jaka data?

Krzyż na Giewoncie znajdujące się na szczycie Wielkiego Giewontu na wysokości 1894 metrów nad poziomem morza jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli w polskich górach. Wiele osób jadących do Zakopanego zastanawia się jakie jest znaczenie krzyża na Giewoncie. Co znaczy krzyż na Giewoncie? Dlaczego na Giewoncie jest krzyż? Kiedy ustawiono krzyż na Giewoncie? Czy krzyż znajdujący się na Giewoncie ma jakąś symbolikę? Sprawdźmy to!

Skąd wziął się krzyż na Giewoncie? Dlaczego na szczycie Wielkiego Giewontu znajduje się krzyż? Autorem pomysłu postawienia pomnika w formie krzyża na szczycie Wielkiego Giewontu był proboszcz Kazimierz Kaszelewski z zakopiańskiej parafii. Krzyż został ufundowany przez parafian z Zakopanego i ustawiony na szczycie góry w dniu 19 sierpnia 1901 roku.

Dlaczego szczycie Giewontu znajduje się? Co oznacza krzyż? Krzyż na Giewoncie postawiono dla uczczenia 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa.

Krzyż na Giewoncie ma wysokość 17,5 metra z czego 2,5 metra zajmuje jego podstawa, która znajduje się w skałach i jest niewidoczna dla turystów. Stalową konstrukcję wykonano w Krakowie w nieistniejącej już fabryce Góreckego, znajdującej się na terenie obecnej dzielnicy Podgórze.

Podsumowanie: jaka jest symbolika krzyża na Giewoncie? Co znaczy krzyż na Giewoncie? Krzyż na szczycie Wielkiego Giewontu został ustawiony dla upamiętnienia 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Turystom wybierającym się na Wielki Giewont przypominamy, że stalowa konstrukcja ustawiona wysoko w górach często ściąga na siebie wyładowania elektrostatyczne zwane potocznie piorunami.

Polecamy również: