Zakopane – pociągiem czy samochodem? Jak lepiej dojechać?

Każdego roku wielu turystów planujących wyjazd do Zakopanego zastanawia się czy lepiej jechać do Zakopanego samochodem czy pojechać pociągiem. Czy warto jechać autem do Zakopanego? Czy lepiej do Zakopanego pojechać pociągiem? Sprawdźmy to!

Przyjmijmy, że nasza podróż odbywa się z Warszawy. Czy w takim wypadku lepiej wyjechać do Zakopanego własnym samochodem czy pojechać pociągiem? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Przejazd bezpośrednim pociągiem z Warszawy do Zakopanego zajmie nam około 8 godzin. Warto też podkreślić, że niewiele pociągów podróżuje bezpośrednio z Warszawy do Zakopanego. Być może będziemy musieli zdecydować się na przejazd z przesiadką w Krakowie. Tego typu trasa zajmie nam w granicach od 6 do 7 godzin i kosztować będzie od niespełna 300 zł za pierwszą klasę i od około 180 zł za drugą klasę. Bilet bezpośredni to koszt od niespełna 110 zł za I klasę i od 81 zł za II klasę.

Wyjazd do Zakopanego pociągiem jest tani, ale warto pamiętać, że w takim wypadku jesteśmy zmuszeni „brać to co dają”. Wyjazd bezpośredniego pociągu z Warszawy może wypadać na przykład około godziny 23:00, a przyjazd dO Zakopanego o godzinie 7:00 czyli dużo czasu przed możliwością zakwaterowania się w hotelu.

Pod względem finansowym, zwłaszcza jeśli podróżujemy pociągiem bezpośrednim, wyjazd z Warszawy do Zakopanego czy z Krakowa do Zakopanego, pociągiem jest opcją bardziej ekonomiczną.

Przejazd z Warszawy do Zakopanego samochodem to trasa mająca około 400 kilometrów, którą teoretycznie jeśli nie będzie korków na Zakopiance da się pokonać w niecałe 5 godzin. Przyjmując, że nasz samochód spala około 10 litrów na 100 kilometrów wyjazd autem kosztować będzie około 220 zł w jedną stronę.

Warto jednak pamiętać, że Zakopane jest miejscem w którym komunikacja miejska ma tylko kilka linii autobusowych, a jeśli chcemy zwiedzać atrakcje w okolicy Zakopanego to musimy do nich dotrzeć, a dotrzeć koleją się do nich nie da. Pod względem oszczędności czasu oraz wygody na miejscu wyjazd samochodem do Zakopanego jest pomysłem dużo lepszym. W takim przypadku jednak musimy tak dostosować porę przyjazdu do Zakopanego i wyjazdu z Zakopanego by uniknąć stania w wielogodzinnych korkach.

Podsumowanie: jak lepiej dojechać do Zakopanego – pociągiem czy samochodem? W idealnych warunkach zarówno pod względem elastyczności jak i czasu podróży najlepszym pomysłem jest wyjazd autem ale każdy turysta musi indywidualnie ocenić swoje potrzeby i możliwości by wybrać między pociągiem, a samochodem.

Polecamy również: