Czy rysie żyją w Tatrach? Czy w Tatrach są rysie?

Rysie to jedne z najciekawszych kotów drapieżnych, które występują w Europie w tym również w niektórych obszarach na terenie naszego kraju. Wiele osób jadących w Tatry zastanawia się czy w Tatrach są rysie. Czy są rysie w Tatrach? Czy w Tatrach żyją rysie? Czy w Zakopanem są rysie? Sprawdźmy to!

W Polsce wymienić można dwie populacje rysiów. Wyróżniamy populację karpacką oraz bałtycką. Jak sama nazwa wskazuje karpacka występuje w Karpatach, a jak wiadomo częścią Karpat są też Tatry. Czy w Tatrach są rysie?

Tak, w Tatrach występują rysie ale populacja rysia w Tatrach jest niezwykle niewielka. Według szacunków GIOŚ w 2011 roku występowało w Polsce minimum 123 osobniki rysów. Nawet jeśli liczba ta wzrosła to jak widać nie jest to wiele osobników.

Możliwość spotkania rysia w Tatrach jest naprawdę niewielka. Nie wiadomo też ile jest rysiów w Tatrach. Być może w polskich Tatrach żyje nawet mniej niż 10 sztuk tych pasjonujących kotów.

Podsumowanie: czy w Tatrach są rysie? Są ale szansa na spotkanie rysia jest praktycznie zerowa. Osobników rysiów w Tatrach jest jeszcze mniej niż świstaków.

Polecamy również: