Kiedy halny w Zakopanem? Data wiatru halnego

Wiatr halny to budzące ciekawość i przerażenie zjawisko atmosferyczne występujące w Tatrach oraz w oczywiście w Zakopanem. Wielu turystów planujących wyjazd do Zakopanego zastanawia się kiedy jest halny w Zakopanem. Czy wiadomo kiedy wieje wiatr halny? Czy znana jest dokładna data kiedy pojawia się wiatr halny? Jak sprawdzić czy dzisiaj jest halny?

Wiatr halny to wiatr charakterystyczny dla Karpat Zachodnich. Suchy, ciepły i porywisty wiatr wieje z góry ku dolinom i osiąga czasem naprawdę zawrotne prędkości. Zgubny jest też wpływ halnego na ludzi, wiatr ten powoduje na przykład wahania nastroju. Czy da się sprawdzić kiedy jest halny w Zakopanem?

Wiatr halny występuje przede wszystkim w okresie od jesieni aż do przedwiośnia, wyjątkowo rzadko zdarza się w innych okresach roku. Wiatr powstaje gdy w górach występuje różnica ciśnień. Nie da się w 100% przewidzieć daty wystąpienia wiatru halnego.

Da się jednak zauważyć pewne symptomy zwiastujące halny takie jak na przykład pojawienie się chmur soczewkowych. Patrząc na mapy pogodowe i zauważając różnicę ciśnień po obydwu stronach Tatr da się też zauważyć, że halny może wystąpić.

Podsumowanie: kiedy jest wiatr halny w Zakopanem? Halny wieje przede wszystkim od jesieni do przedwiośnia i pojawia się w wyniku różnicy ciśnień po dwóch stronach gór.

Polecamy również: