Czy Gubałówka jest w Tatrach? Czy Gubałówka to Tatry?

Czy Gubałówka leży w Tatrach? To pytanie często pojawia się wśród turystów odwiedzających Zakopane i okolice. Gubałówka będąca jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych wzniesień w Polsce budzi wiele pytań. Czy jest w Tatrach? Czy Gubałówka to Tatry? W jakich górach znajduje się Gubałówka? Sprawdźmy to!

Gubałówka to malownicze wzniesienie, które znajduje się niedaleko Zakopanego i góruje nad miastem. Na szczyt wzniesienia można dostać się popularną kolejką linowo-terenową. Czy Gubałówka jest w Tatrach?

Gubałówka jest częścią Pogórza Gubałowskiego, które z kolei jest mikroregionem wchodzącym w skład większego obszaru – Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Pogórze Gubałowskie leży w obrębie Karpat Zachodnich, ale nie jest bezpośrednio związane z obszarem Tatr.

Pogórze Gubałowskie nie wchodzi w skład Tatr, a więc również i Gubałówka nie leży w Tatrach chociaż do Tatr jest stąd bardzo blisko.

Warto podkreślić, że Tatry to osobny pas górski, który obejmuje zarówno Tatry Wysokie (po stronie polskiej i słowackiej), jak i Tatry Zachodnie oraz Tatry Bielskie.

Podsumowanie: czy Gubałówka jest w Tatrach? Gubałówka, popularne wzniesienie niedaleko Zakopanego, jest częścią Pogórza Gubałowskiego, który jest częścią większego obszaru – Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Wzniesienie to nie znajduje się w Tatrach.

Polecamy również: